Azorské ostrovy

Azorské ostrovy tvoří skupina 9 ostrovů ležících 1.500 km západně od Portugalska a rozprostírají se po obou stranách Středoatlantického hřbetu. Vznikly v důsledku vulkanické činnosti.

Ostrovy se rozkládají v délce 650 km a vzkvétaly díky své vzdálené poloze v Atlantiku. Ostrovy můžeme rozdělit na tři hlavní skupiny. Na východě leží Santa Maria spolu s největším a nejvýznamnějším ostrovem Sao Miguel. Druhou skupinu (centrální) tvoří pět ostrovů – Faial , Terceira, Sao Jorge, Graciosa a Pico. Třetí skupinou jsou odlehlé Flores a Corvo. Celková rozloha souostroví zaujímá 2.335 km².

Na ostrovech Sao Miguel, Faial a Terceira jsou mezinárodní letiště a místní letecká společnost zajišťuje spojení se všemi ostrovy. Jelikož Azory mají jen několik pláží, nestálé a často vlhké podnebí, unikly masové turistice. Vedle rybářů, je doporučujeme navštívit lidem milujícím hory, květiny a nádherné přírodní scenérie, ale také hráčům golfu. Mimo rybaření je možné na Azorských ostrovech pozorovat velryby a delfíny (včetně potápění s nimi), potápění se žraloky, horská kola, čtyřkolky nebo průzkum jeskyní …

Naleznete zde několik vulkánů se sopečnými jezery, termální prameny a bohatou vegetaci. Nesčetná místa ostrovů nabízí nádherné výhledy. Hory a poklidná údolí s bujnou vegetací, úžasná jezera v místech sopečných kráterů, vroucí prameny a gejzíry, impozantní vrcholky i tajemné jeskyně, to vše kontrastuje se zdejšími kultivovanými políčky a dává souostroví neopakovatelný krajinný ráz. Čistotě ovzduší nezasažené žádnou technikou či chemií vděčí ostrovy za svou nevšední barevnost a klid, což také vytváří optimální podmínky pro milovníky fotografování. Spojení příznivých klimatických faktorů a bohaté půdy dává možnost existence nesčetnému druhu rostlin, v nemalém měřítku exotických.

Nedílnou součástí ostrovů je také obyvatelstvo, které zachovává staré tradice, lidové i křesťanské slavnosti a kroje, a přestože je vesměs prosté, je velmi pohostinné a přátelské. Azorské ostrovy jsou jednou z územních provincií Portugalska. Jedná se tedy o prostor uvnitř EU, což značně usnadňuje cestování do této destinace (žádné vízum, místo pasu stačí OP, levnější zdravotní pojištění a telefonní volání, …). Veškeré standardy (zdravotnictví, právo, hygiena, bezpečnost, …) tedy odpovídají zvyklostem u nás a v Evropě.

Klima je mírné přes celý rok, ovlivněné Golfským proudem, s teplejší léty a chladnější zimou. Nejsou tu velké teplotní výkyvy, v létě se teplota pohybuje kolem 23°C a v zimě klesá ke 13°C. Ani teplota vody nepodléhá větším změnám, osciluje mezi 17°C a 24°C.

Ostrov Faial

Hlavní rybářská základna je na ostrově Faial, jinak zvaný i Horta podle jeho hlavního kosmopolitního města Cidade da Horta. Marína Horta je tedy centrem sportovního rybolovu na Azorských ostrovech. Ostrov je téměř uprostřed severního Atlantiku. Přímo na Hortě je letiště, zajišťující přímé lety do Evropy.

Rozloha dosahuje 173 km2 a obyvatelstvo čítá 15.000 osob. Vulkanická minulost je dobře patrná v centrálním místě ostrova zvaném Caldeira s obrovským kráterem. Z hloubky oceánu se na západním pobřeží ostrova roku 1957 vynořil nový impozantní vulkán Vulcao dos Campelinhos.

Tento menší ostrůvek poznáme nejlépe během okružní jízdy ostrovem na nejvyšší horu Espalamaca s překrásným výhledem na město a blízký ostrov PICO s nejvyšší horou Portugalska vysokou 2.350 m (pouhých 8km přes moře). Ostrov Faial je ale především proslulý svým jedinečným přístavem jachet, kam se sjíždějí jachtaři z celého světa. Obrazy, které po sobě zanechávají na zdech i zemi v přístavišti, jsou svědky jejich minulé i nedávné přítomnosti. Pověra praví, že námořník, který tak neučiní, nedosáhne svého cíle.

U maríny je i vyhlášený bar Peter´s Café, kde se tradičně potkávají námořníci (jachtaři) jedoucí z Evropy do Ameriky a naopak.

Ostrov Sao Miguel

Největší a nejvýznamnějším ostrov souostroví Sao Miguel je dlouhý 65 km, nachází se na němž správní středisko Azor – moderní město Ponta Delgada.

Vedle moderních turistických městeček na tomto ostrově, najdete kousek od hlavního města známé staré portugalské koloniální městečko Agua de Pau s typickou architekturou a se spoustou malebných restaurací s místními specialitami.

Na ostrově je několik zatopených vulkánů se sladkou vodou.

Post Navigation