Marmaris

Západ Turecka

Západoturecké prázdninové středisko Marmaris je z pohledu turistů ideálně situováno v poklidném a prakticky dokonale uzavřeném zálivu. Něco málo přes 40 kilometrů severně od hlavního města řeckého ostrova Rhodos se tady hladina Egejského moře zakusuje do hloubky více než 5 kilometrů do turecké pevniny. Město Marmaris leží v krásném prostředí zálivu, jenž je takřka dokonale chráněn před vlivy otevřeného moře. Poloostrov Yilidz Adasi tu od východu zužuje vstup do zálivu na asi 2 kilometry široký průliv. A napříč něj se táhne více než kilometr široký ostrov Keci Adasi. Navíc je město Marmaris ze všech světových stran (s výjimkou jihu) obklopeno horami. Jejich svahy jsou hustě porostlé borovicovými lesy, což dotváří příjemnou atmosféru této části turecké Egejské riviéry.

Jako v Řecku

Někteří turisté si tady mohou připadat, jako by trávili dovolenou ne v Turecku, ale na některém z řeckých ostrovů Egejského moře. Je totiž pravdou, že charakter krajiny je tu velice podobný té, s níž se setkávají třeba na řeckém Kosu, Chiu či Samu. A jak již bylo napsáno dříve, čtvrtý největší řecký ostrov Rhodos odtud leží jen necelých 50 kilometrů jižním směrem. Z přístavu ve východní části města Marmaris denně vyplouvají k rhodským břehům výletní lodě.

Překrásné panorama

Kromě toho, že je město Marmaris jedním z nejznámějších tureckých letovisek, je též významným jachtařským přístavem v oblasti jižní Egejské riviéry. Je situováno na břehu široké zátoky, podél níž se táhne v délce takřka 5 kilometrů. Město je lemováno vyhlášenými písečnými plážemi, jejichž délka se pohybuje v řádech několika kilometrů. Působivé panorama při pohledu od moře dokreslují nad městem Marmaris hory, jejichž svahy jsou porostlé hustými a sytě zelenými piniovými háji. V období starověku bylo město významným obchodním centrem. Marmaris totiž leží na strategické poloze. Podél něho kdysi vedly obchodní trasy z Malé Asie do Egypta. Historie oblasti v okolí města Marmaris se začala psát již v dobách Alexandra Velikého.

Současnost

V dnešní době je Marmaris a jeho okolí mezi turisty často vyhledávaným letoviskem a populární destinací pro dovolenou u moře. Důvody jsou nejen zdejší okouzlující písečné pláže a takřka neustále klidný hladina tyrkysově modrého moře, ale třeba i nádherná přírodní scenérie, kterou v této části Turecka vytváří pohoří Taurus. Oblast zálivu u Marmarisu bývá v některých propagačních materiálech označována jako Zelený Marmaris. A toto označení dokonale vystihuje vzhled a atmosféru nejen samotného města, ale i jeho nejbližšího okolí. Zdejší nezapomenutelná příroda bezpochyby okouzlí každého z turistů, kteří někdy na jih Egejské riviéry v Turecku zavítali.

Přístav a centrum

Mezi jachtaři a dalšími jedinci, kteří se po mořské hladině nejraději pohybují plachtěním, je dobře známý zdejší přístav pro jachty s názvem Netsel. Celkově příjemný a uklidňující dojem z města Marmaris pak je umocňuje spleť úzkých uliček v historickém jádru. Uličky jsou plné obchodů, obchůdků a krámků nejrůznějším zbožím od suvenýrů až po šperky. Turisté tady mají k dispozici i řadu restaurací a fastfoodů, takže určitě nebudou hladovět. K návštěvě zve i několik barů. Hojně navštěvovanými místy jsou v Marmarisu též pevnost, v níž v současnosti sídlí zdejší muzeum, a zdejší bazar. Jedinci, kteří si chtějí dopřát romantiku uprostřed svěží zeleně, průzračně čisté moře moře a v neposlední řadě i další zábavu, se s volbou Marmarisu coby destinace pro svou dovolenou určitě nespálí. Pro takové jednotlivce, páry i celé rodiny je Marmaris ideálním místem k prožití skvělé dovolené u moře.

Minulost

Marmaris patří k moderním turistickým centrům v Turecku. Ještě před necelými 40 lety byl, podobně jako řada dalších současných letovisek nejen v Turecku, jen neznámou rybářskou vesnicí. Obyvatelé se zde živili převážně lovem ryb a oblast žila typickým životem venkovského Turecka. Tento ráz zde však už dávno patrný není. Turistický ruch se na Egejské riviéře, a Marmaris nevyjímaje, začal dynamicky rozvíjet v 80. letech 20. století. A za těch několik málo dekád tu bylo vybudováno množství nejrůznějších hotelů a dalších ubytovacích kapacit. Život místních obyvatel se postupem času zcela přizpůsobil potřebám přijíždějících turistů. V současnosti žije v Marmarisu asi 35.000 obyvatel. Během hlavní turistické sezóny se však jejich počet významně zvyšuje.

Populární místo

Marmaris se plným právem řadí k těm nejlepším destinacím pro dovolenou u moře v Turecku vůbec. Jeho exkluzivitu potvrzuje i fakt, že sem ve velkém množství přijíždějí i nároční turisté ze zemí v západní Evropě, kteří by se jinak letoviskům v Turecku vyhnuli. Skutečnost, že do Marmarisu často cestují movití západoevropané, je tady patrná nejen na úrovni poskytovaných služeb, ale bohužel i cenách za ubytování a dalších služeb, související s turistikou. Ale i když se Marmaris z pohledu turistiky řadí spíše ke dražším letoviskům v Turecku, k nimž patří i třeba Belek nedaleko Antalye na Turecké riviéře, tak i tady se dá občas v průběhu sezóny pořídit cenově přijatelná last minute dovolená. A turisté zaplatí podobné částky, jaké by platili za srovnatelné služby třeba na nedalekém ostrově Rhodos.

Koupání

Na úvod je třeba říci, že všechny pláže ať už ve městě Marmaris, nebo jeho nejbližším okolí, jsou vcelku rušné. A to zejména uprostřed hlavní turistické sezóny. Tou dobou jsou na marmariských plážích totiž v hojné míře pořádány nejrůznější festivaly a podobné kulturní akce. Přes den se tu na mnoha místech hraje oblíbený plážový volejbal. Od centra Marmarisu se zdejší hlavní pláž táhne daleko na jihozápad, směrem k letovisku Icmeler. Její délku rozhodně přivítají jedinci, kteří při pobytu na pláži vyžadují více soukromí. Pláž dále od centra města je totiž mnohem klidnější a nechodí sem tolik turistů jako na část pláže přímo u Marmarisu. Písek pláže je od silnice, vinoucí se podél pobřeží, oddělena příjemně působícím parkem. A právě v této části městečka Marmaris, uprostřed zeleně a blízko pláže, byla postavena většina hotelů. Dlouhá plážová zóna, začínající takřka u centra Marmarisu, končí jihozápadně od města až po devíti kilometrech.

Icmeler

Jak již bylo zmíněno dříve, ve stejném zálivu, kde je možné najít Marmaris, se rozkládá i menší prázdninové středisko Icmeler. To je od Marmarisu vzdáleno asi 10 kilometrů jihozápadním směrem. Obě letoviska spojuje již zmíněná dlouhá písečná pláž, kterou na několika místech přerušují skalnaté útesy. Od Icmeleru směrem k centru Marmarisu se pláž postupně rozšiřuje. V samotném Marmarisu se pak podél pláže táhne pobřežní třída Ataturk. Po ní se mohou turisté, kteří se rádi procházejí, vydat příjemnou procházkou až k místního přístavu ve východní části města. V marmariském přístavu bývá, a to hlavně uprostřed hlavní turistické sezóny, zakotvena řada plachetnic a jachet, takže je tady vždy na co koukat. Idylický přístav dodává další rozměr už tak působivé atmosféře celého letoviska.

Co na pláži?

Pláž u letoviska Marmaris má pozvolný vstup do průzračně čistého moře. Není sice až tak mírný, na jaký jsou turisté zvyklí třeba z tuniských letovisek, ale z pohledu rodiny s malými dětmi jde rozhodně o ideální místo k odpočinku. Návštěvníkům pláže tu jsou za poplatek k dispozici lehátka se slunečníky. Aktivní jedinci tady mohou využít i některé z nabídek z pestré palety vodních a plážových sportů. Kromě jízdy na banánu nebo gumovém člunu, je tu možno vyzkoušet i třeba windsurfing nebo potápění s přístrojem. Moře v blízkosti Marmarisu je totiž k přístrojovému potápění takřka ideální.

Poznávání okolí

Buď přímo v hlavním přístavu letoviska Marmaris, nebo v jeho bezprostředním okolí, je možné zakoupit nejrůznější výletní plavby po blízkém i vzdálenějším okolí. Na palbě výletní lodi si turisté dokonale vychutnají a užijí pohodu a horké paprsky slunce. Současně se mohou z hladiny moře kochat krásnou přírodu a romantickými zátokami, ukrývajícími malé zastrčené pláže. Během lodního výletu je samozřejmě možné se na krátkých zastávkách vykoupat v moři. Z marmariského přístavu také vyplouvají lodě na řecký ostrov Rhodos.