Ostrov Ibiza

Západní část Středomoří

Ibiza, někdy nazývaná též Eivissa, je jedním z Baleárských ostrovů. Ty náleží od začátku 19. století Španělsku a rozkládají se v západní části Středozemního moře. Samotná Ibiza leží ze všech ostrovů Baleárského souostroví nejblíže ke španělské pevnině. Z pahorků na poloostrově, na němž leží pro Baleáry důležité město Dénia s přístavem, lze při jasném počasí na Ibizu dohlédnout. Kromě ostrova Ibiza tvoří Baleárské souostroví ještě několik dalších ostrovů.

4 velké ostrovy

Mezi turisty jsou však obecně známé především 4 největší. Asi 3 kilometry jižně od Ibizy se nalézá nejmenší z velké čtyřky Baleár Formentera. Zbývajícími ostrovy ze čtyř velkých je samozřejmě též největší z nich Mallorca. Ostrovy Ibiza a Mallorca od sebe odděluje asi 100 kilometrů široký pruh moře. A konečně necelých 30 kilometrů severovýchodně od Mallorky je k nalezení její asi o 2/3 menší sestra Menorca. V blízkosti čtyř hlavních Baleárských ostrovů se v moři ukrývají ještě další malé ostrůvky. Ty jsou však ve velké většině neobydlené. Ale třeba ostrůvek Cabrera, jenž je vzdálen něco málo přes 10 kilometrů od jižního cípu Mallorky, je národním přírodním parkem.

Bohatá historie

Baleárské ostrovy byly v minulosti střídavě drancovány a kolonizovány nejrůznějšími národy. K nim ve starověku patřili Féničané, Řekové a samozřejmě i Římané. Následovali Kartaginci, Mauři a Turci. Ve 13. století pak začali na ostrovech přistěhovalci z nedalekého Katalánska používat svůj jazyk. Není bez zajímavosti, že ačkoliv od té doby již uplynulo více než 7 století, na Baleárských ostrovech je možné toto nářečí stále ještě zaslechnout.

Skvělé místo pro dovolenou

Nejen Ibiza, ale vlastně všechny Baleárské ostrovy, mohou turistům na dovolené nabídnout vedle mnoha lákadel i dostatek klidu a spoustu zábavy. Během výletů po vnitrozemí ostrovů tu najdou půvabné bílé vesničky, zajímavá stará zemědělská stavení, nejrůznější architektonické pamětihodnosti, kostely, starobylé kláštery, tajemné jeskyně i četné prehistorické památky.

Zábava pro každého

Baleárské ostrovy (a Ibiza není výjimkou) však mohou vyhovět i vkusu přijíždějících turistů, kteří mají jiné preference. Ibiza i další ostrovy se mohou pyšnit spoustou slunných dní a půvabnými zátokami s překrásnými plážemi. Milovníci plážového lenošení a odpočinku si tady určitě přijdou na své. Ve větších letoviscích nabízí Ibiza dostatek zábavy všem jedincům, kteří se chtějí bavit nejen přes den na plážích, ale i po setmění. Hory ve vnitrozemí Ibizy si kvůli soukromí oblíbily filmové hvězdy i různá mezinárodní smetánka. V současnosti se většina turistů dopravuje na Baleárské ostrovy letecky. Druhou možností je připlout na trajektu z pevniny. Trajektová přeprava funguje i mezi jednotlivými ostrovy.

Povrch ostrova

Ibiza byla dlouho ostrovem, který nebyl pro turistiku zatím objeven a turistický ruch se mu spíše vyhýbal. Pobřeží Ibizy je hlavně kamenité a moře tady lemují skalnaté zálivy. Krajina na severu ostrova je hodně zelená. Svahy pahorků jsou tu porostlé háji mandloní, olivovníků a fíkovníků. Vůbec většina kopců ve vnitrozemí ostrova Ibiza je porostlá lesy.

Hlavní město Eivissa

Hlavní město ostrova Ibiza Eivissa si až do dnešních dnů stále ještě uchovalo atmosféru příjemného španělského městečka, která se dala na španělské pevnině navštívit ještě před zhruba půlstoletím. Za návštěvu určitě stojí stará čtvrť, které se tady někdy říká Horní město. Horní město se rozkládá hlavně kolem malé citadely, ležící přímo u zdejšího přístavu. Za mohutnými a dobře zachovalými hradbami je k vidění známý kostel se třemi kopulemi a obkladem z červených kachliček – Eglésia de Sant Domenec. Ten se tyčí na útesu přímo nad průzračně čistými vodami moře.

Zajímavosti Eivissy

Na působivé bráně v severní části městského opevnění s názvem Portal de ses Taules je možno obdivovat krásný tesaný erb Aragonského království. Baleáry včetně ostrova Ibiza totiž k Aragonskému království kdysi patřily. Staré čtvrti Eivissy pak dominuje katedrála, kterou je při příjezdu k městu vidět již ze vzdálenosti několika kilometrů. Katedrála je postavena ve stylu katalánské gotiky s pozdějšími přístavky. V Museu d Art Contemporani je vystavena spousta uměleckých děl, spojených s Ibizou. I v Museu de la Sacristia se soustřeďují skvělá umělecká díla. V sezonních měsících, kdy na ostrov Ibiza cestuje zdaleka nejvíce turistů ze všech koutů světa, se stávají místní kluby a bary centrem bujaré noční zábavy. Ta obvykle trvá až do časných ranních hodin.

Santa Eulária

Za pozornost určitě stojí i město Santa Eulária. To je k nalezení na jediné řece na ostrově, která nese název Riu de Santa Eulária. I toto městečko si si uchovalo svou osobitou atmosféru až do současnosti. Hezký kostel, spolu s dalšími historickými stavbami ze 16. století, stojí vrcholku přímo uprostřed města. Důvodem, proč se v minulosti stavěla obydlí na kopcích a ne v blízkosti moře, byly lepší možnosti obrany před případnými nájezdníky. Vedle kostela zve k návštěvě lidové muzeum Museo Etnologic. To má svou expozici v přestavěném starém statku. Návštěvníci si tady mohou prohlédnout tradiční kroje, lisy na olivy nebo třeba různé historické zemědělské náčiní.

Gastronomie

Gastronomie Baleárských ostrovů včetně ostrova Ibiza je typická tradiční pokrmy, vycházejícími z původní katalánské kuchyně. Ta často kombinuje ostré a sladké. Kuchaři s oblibou využívají sušené ovoce a oříšky a na jídelních lístcích zdejších restaurací jsou i polévky a zeleninová menu. Návštěvníci Ibizy tady mohou ochutnat třeba lilek plněný cibulí, kořením a chlebem nebo langusty s místní majonézou. Charakteristický pro celé Baleárské ostrovy je i spirálový bochánek z kynutého těsta. Z nápojů ostrova Ibiza jsou asi nejznámější různé druhy bylinných likérů. Víno se tu produkuje méně nežli na pevnině, jde pouze o několik druhů bílých a růžových vín. Ze sousední Mallorky jsou pak dovážena mladá červená vína.