Azorské ostrovy

Uprostřed Atlantiku

Azorské ostrovy tvoří skupina 9 ostrovů v Atlantském oceánu. Leží asi 1.500 kilometrů západně od Portugalska na stejné zeměpisné šířce. Azorské ostrovy se rozprostírají po obou stranách Středoatlantického hřbetu a vzdálenosti mezi od sebe nejdále ležícími ostrovy přesahuje 600 kilometrů. Z jejich polohy je zřejmé, že Azory (jak se ostrovům někdy zkráceně říká) vznikly v důsledku pohybu litosférických desek a následné vulkanické činnosti.

Na obrovské ploše

Azory se rozkládají v jakémsi pásu o délce takřka 650 kilometrů. Již ve starověku měly Azorské ostrovy svůj význam. A to díky vzdálené poloze od kontinentální Evropy směrem do Atlantiku. Souostroví se dá rozdělit na tři hlavní skupiny ostrovů. Na východě, tedy nejblíže k Portugalsku, leží největší a nejvýznamnější ostrov Sao Miguel a pak také Santa Maria. Druhou, takzvanou centrální skupinu, tvoří pět ostrovů – Faial, Terceira, Sao Jorge, Graciosa a Pico. Třetí a poslední skupinou jsou pak odlehlé ostrůvky Flores a Corvo. Celková rozloha Azorského souostroví přesahuje 2.300 kilometrů čtverečních.

Jak na ostrovy?

V současnosti je nejlepším způsobem, jak se na Azorské ostrovy dostat, letecká přeprava. Na ostrovech Sao Miguel, Faial a Terceira jsou v provozu mezinárodní letiště. Místní letecká společnost pak menšími letadly zajišťuje spojení mezi všemi ostrovy. Protože Azory mají jen několik pláží, jaké si většina turistů, mířících k moři, představuje, unikly (a stále ještě unikají) turistickému průmyslu a masové turistice. A k tomuto stavu přispívá i velice nestálé a často vlhké podnebí.

Ne pro každého

Kromě milovníků rybaření bývají Azorské ostrovy, coby destinace pro dovolenou, doporučovány ještě jedincům, milujícím horské tůry, květiny a nádherné přírodní scenérie. K dalším turistům, kteří se na Azorech určitě nebudou nudit, pak patří hráči golfu. Kromě chytání ryb a golfu jsou Azorské ostrovy ještě vhodné třeba k bezprostřednímu pozorování velryb a delfínů. Místní agentury dokonce nabízejí potápění s nimi. Odvážnější potápěči se pak mohou vydat na ponor se žraloky. Ve vnitrozemí je pak populární jízda na horských kolech či pro pohodlnější čtyřkolkách. K průzkumu zvou dobrodružné povahy i zdejší jeskyně.

Azorská krajina

Azorské ostrovy jsou mezi zasvěcenými turisty známé díky několika vulkánům se jezery ve svých kráterech, termálním pramenům a v neposlední řadě bohatou a rozmanitou vegetací. A protože Azorské ostrovy mají poměrně hornatý povrch, četná místa tady nabízí jejich návštěvníkům nádherné výhledy po blízkém i vzdálenějším okolí. Hory a poklidná údolí se sytě zelenou vegetací, již zmíněná působivá jezera v místech, kde se propadly dávné sopečné krátery, horké termální prameny a gejzíry, impozantní ostře řezané vrcholky hor i tajuplné jeskyně. To vše kontrastuje na Azorech se malými kultivovanými políčky, kamennými domky a rozpadajícími se dřevěnými ohradami a dává Azorskému souostroví neopakovatelnou atmosféru.

Ostrovní klima

Podnebí na Azorských ostrovech je mírné po celý rok. Klima Azor zásadně ovlivňuje Golfský proud. Díky jeho působení zde panují spíše teplejší léta a o něco chladnější zimy. Teplotní výkyvy mezi ročními obdobími však nejsou nijak zásadní. V létě se teplota vzduchu na Azorech pohybuje kolem 23°C. V zimních měsících pak klesá k hodnotě okolo 13°C. Ani teplota vody v okolí Azorských ostrovů během roku nepodléhá větším změnám. Její hodnota obvykle osciluje někde mezi 17°C a 24°C.

Čisté ovzduší

K nevšední barevnosti a především klidu, který Azorské ostrovy tak výstižně charakterizuje, velkou měrou přispívá i čisté ovzduší. To není na Azorech zasaženo žádnou technikou ani chemií. Čistý vzduch tady též vytváří optimální světelné podmínky pro milovníky fotografování. Spojením dostatku vláhy, příznivých klimatických faktorů a samozřejmě též na živiny bohaté půdy vytváří na Azorském souostroví ideální podmínky k růstu nesčetného množství druhů rostlin a dřevin. Značná část z nich je dokonce exotická.

Ostrované

Nedílnou součástí celkového dojmu z Azorského souostroví vytváří i jeho obyvatelstvo. Azorské ostrovy a samotní ostrované jsou známi tím, že rádi a s úctou zachovávají a dodržují staré tradice. Během roku se na Azorech slaví nejrůznější lidové i křesťanské slavnosti. Tou dobou mají návštěvníci Azor možnost na vlastní oči spatřit zdejší osobité kroje. A přestože jsou obyvatelé Azor vesměs prostí lidé, je velice pohostinní, srdeční a přátelští.

Členství v EU

Azorské ostrovy patří mezi provincie Portugalska, které je členem Evropské unie. Při pobytu na Azorech jsou tedy jejich návštěvníci uvnitř Evropského prostoru. To turistům z České republiky velice usnadňuje cestování do této destinace. Ke vstupu na uzemí Azor není třeba žádné vízum a místo pasu stačí občanský průkaz. Veškeré další standardy, jako je třeba zdravotnictví nebo bezpečnost, tady odpovídají evropským zvyklostem.

Sao Miguel

Největším a také nejvýznamnějším ostrovem celého Azorského souostroví je Sao Miguel. Na délku měří takřka 70 kilometrů a nachází se na něm i správní středisko Azor. Jde o moderní město Ponta Delgada, situované na jižním pobřeží v západní části ostrova. Vedle moderních turistických městeček, roztroušených po ostrově, tady turisté najdou si 10 kilometrů východně od hlavního města i staré portugalské koloniální městečko Agua de Pau. To se proslavilo svou typickou architekturou a vyhlášené jsou i zdejší malebné restaurace s vynikajícími místními specialitami.

Faial

Hlavní rybářská základna na Azorech však leží na ostrově Faial. Ten leží asi 5 kilometrů západně od ostrova Pico. Ostrov Faial je někdy nazývaný též Horta. To podle svého hlavního a velice kosmopolitního města Cidade da Horta. Město a současně přístav se rozkládá na jihovýchodním pobřeží. Přístav v Hortě je centrem sportovního rybolovu na celých Azorských ostrovech. Faial totiž těží ze své polohy. Nalézá se totiž takřka uprostřed severního Atlantiku. Přímo na Hortě je i mezinárodní letiště, zajišťující přímé lety do Evropy či na americký kontinent.

Sopečný původ

Rozloha ostrova Faial jen o něco málo přesahuje 170 kilometrů čtverečních. Obyvatelstvo ostrova čítá pouhých 15.000 osob. Vulkanická minulost je dobře patrná po cleém ostrově, ovšem nejvýrazněji se projevila v jeho vnitrozemí. Místo zvané Caldeira je obrovský kráter, dokládající vulkanický původ Azorských ostrovů. A z hloubky Atlantského oceánu se u západního výběžku Faialu, roku 1957 vytvořil nový impozantní vulkán Vulcao dos Campelinhos.

Zajímavosti Faialu

Tento malý poloostrov je dobře vidět z paluby člunu okružní jízdy kolem ostrova. Za návštěvu rozhodně stojí návštěva mysu Espalamaca. Z jeho útesů je překrásný výhled nejen na město Horta, ale i blízký ostrov Pico. Na něm se do výšky 2.350 metrů nad mořskou hladinu tyčí nejvyšší hora Portugalska, vyhaslý vulkán Montanha do Pico. Ostrov Faial a Horta však proslula především svým jedinečným jachetním přístavem. Jachtaři z celého světa tady na zdech i zemi v okolí přístaviště vytvářejí obrazy. Pověra totiž praví, že námořník, který tak neučiní, nedosáhne svého cíle. V blízkosti je v provozu i vyhlášený bar Peter´s Café. V něm se tradičně potkávají jachtaři, plavící se přes Atlantik.