Fethiye

Pobřeží Egejského moře

Na turecké poměry spíše větší prázdninové středisko Fethiye ja k nalezení na jihozápadním pobřeží Turecka. Většina cestovních kanceláří řadí ve svých katalozích oblast okolo Fethiye k turecké Egejské riviéře. Vzhledem k poměrně skalnatému a hornatému pobřeží Egejského moře v této části Turecka jde o jediné velké letovisko v okolí, v němž se dá strávit příjemná letní dovolené. Jinde v okolí tvoří pobřeží moře skály a útesy a oblast není vhodná ke stavbě hotelů.

Tyrkysové pobřeží

Fethiye je situována asi ve dvou třetinách cesty mezi městem Antalya a západně ležícím Marmarisem. Antalya už ale, na rozdíl od Marmarisu, patří k letoviskům Turecké riviéry v jižní části země. A zatímco je Fethiye omývána vodami Egejského moře, Antalya už leží na pobřeží moře Středozemního. Oblast v okolí Fethiye bývá v některých propagačních materiálech o Turecku označována coby Tyrkysové pobřeží. A svůj název si plně zaslouží. Na turisty tady čeká skutečně okouzlující pobřeží, jež je omýváno azurově modrými vodami předělu Egejského a Středozemního moře. Za dobré viditelnosti je z Fethiye možné dohlédnout až na řecký ostrov Rhodos. Ten leží od Fethiye ve vzdálenosti asi 80 kilometrů.

Ubytování

Město Fethiye má necelých 80.000 stálých obyvatel. Je však třeba říci, že počet obyvatel města v průběhu hlavní turistické sezóny značně narůstá. Přímo ve městě a jeho blízkém okolí byly v průběhu posledních čtyřech až pěti dekád desítky moderních hotelů a dalších ubytovacích kapacit. V současné době je nabídka ubytování ve Fethiyi tak široká, že si tu může každý z turistů vybrat přesně takový objekt, jaký bude odpovídat přesně jeho přáním a požadavkům.

Dvě hlavní městské části

V minulosti byla Fethiye a její okolí jen ospalým regionem, jehož obyvatelstvo bylo závislé na příjmech z darů moře. Hlavní obživou tady byl po dlouhá staletí rybolov. V dnešní době je však Fethiye příjemným městem s přístavem, které svou atmosférou rozhodně nijak nezklame žádného ze svých návštěvníků. Dá se říci, že současná Fethiye se prakticky dělí na dvě hlavní části. Původní staré město a moderní část, nazývanou Calis. Historická část, ležící na jihu, je charakteristická četnými obchody a obchůdky, restauracemi a samozřejmě i přístavem. Ve zdejších domech žijí převážně místní obyvatelé. Moderní čtvrť Calis leží asi 4 kilometry od centra staré Fethiye směrem na sever. Zdejší infrastruktura je daleko více orientována na turistiku a většinu zdejších moderních budov tvoří hotely, apartmány, penziony a další ubytovací zařízení. Nechybí tady ani pobřežní promenáda, která lemuje místní dlouhou písečnou pláž. A i když se většina ubytovacích kapacit koncentruje do Calis, turisté mohou být během své dovolené ve Fethiyi ubytováni i ve starém městě.

Původní atmosféra

Je zcela pochopitelné, že Fethiye se nemůže, tedy alespoň prozatím, porovnávat s daleko populárnějšími prázdninovými letovisky v Turecku, jakými jsou třeba již zmíněný Marmais nebo Antalya. I tak si je ale už svou specifickou klientelu schopna najít. Vůbec největší množství hotelů a dalších ubytovacích kapacit se nachází v moderní čtvrti Calis. Její centrum je od pobřeží vzdáleno asi 1.5 kilometru. Velkou výhodou Fethiye z pohledu turistiky je skutečnost, že je skvělým místem pro dovolenou všech, co zamýšlejí během svého pobytu v Turecku poznat i něco z původního Turecka a ne jen nově postavené hotely a moderní turistickou infrastrukturu. Fethiye tady stála dávno před tím, než se zrodila jakákoliv turistika, a nebyla budována pouze za účelem uspokojit poptávku po rekreaci v jejím nejbližším okolí. Návštěvníci tohoto bezpochyby zajímavé města tu tudíž mají jedinečnou příležitost poznat skutečný život v této orientální zemi.

Zajímavé ceny

Vzhledem ke skutečnosti, že Fethiye nepatří mezi turisticky vyloženě vyhlášené a intenzivně využívané regiony, ceny za ubytování a další doplňkové služby se tady pohybují na poměrně nízké úrovni. Kupříkladu je ve Fethiyi možné se za příznivé ceny velice slušně a dobře najíst. Kdo má rád ryby nebo mořské plody, určitě by měl zavítat na zdejší rybí trh. Právě na rybí tržnici, která ve Fethiyi funguje již několik staletí, se dá vybrat nějaký dobrý kus z nepřeberného množství čerstvě vylovených ryb. A ten je pak možné si v některé z místních restaurací nechat zkušeným kuchařem připravit přesně podle svých přání.

Výlety

Protože je Fethiye situována v části Turecka, kde se prakticky přímo od moře zvedají hory, pro někoho může být drobnou nevýhodou absence širokých možností výletů po okolí. A vzhledem k hornatému pobřeží jsou téměř vyloučeny i dlouhé večerní romantické procházky za město podél pobřeží. Krátké pěší výlety se dají podniknout tak maximálně do okolních borovicových lesů či zelení porostlých hor. Tento handicap se však rázem změní s možností vypůjčení auta. Jako výborné cílové místo pro výlety zapůjčeným automobilem se nabízí kupříkladu východně ležící region Lýkie. V něm je možné na vlastní oči vidět třeba množství starověkých hrobů, vytesaných přímo do skály, nebo dobře zachovalé památky z období Římské říše. Skalní hroby jsou situovány i přímo nad městem. Dobré dopravní spojení je z Fethiye kupříkladu i do slavného Bavlněného hradu Pamukkale nebo Národního parku Olympos.

Zátoka Ölüdeniz

K jednomu z nejnavštěvovanějších míst nejen na Egejské riviéře, ale v celém Turecku, patří zátoka Ölüdeniz nedaleko Fethiye. Ta leží od města jen asi 15 kilometrů jižním směrem. Je zajímavé, že Ölüdeniz se překládá jako mrtvé moře. To však rozhodně neznamená, že by moře v zátoce bylo bez života. Řecký název Ölüdeniz s největší pravděpodobností poukazuje na takřka neustále klidné vody v zátoce. Ta je oddělena od otevřeného moře dlouhou písečnou kosou.

Pláž

Povrch pláže Ölüdeniz, která toto letovisko proslavila po celém světě, tvoří směs bílého písku a oblázků. Pláž Ölüdeniz se již několik let pravidelně umisťuje na předních místech v žebříčcích nejkrásnějších pláží nejen Středozemínho moře, ale celé Evropy. Pláž také pochopitelně patří k vůbec nejfotografovanějším místům v celém Turecku. A protože je zdejší tyrkysově modrá laguna a její okolí chráněnou přírodní oblastí, je tady zakázáno stavět. I kvůli tomuto nařízení si Ölüdeniz stále ještě zachovává svou působivou a jedinečnou atmosféru.