Pevninské Portugalsko

Atlantické pobřeží

Portugalsko každoročně láká k návštěvě turisty ze všech koutů světa včetně tisíců Čechů. Omamná vůně pomerančů a lahodná chuť pravého portského vína patří neodmyslitelně k pobytu v této jihoevropské zemi. Většina turistů určitě bude znát jižní Portugalsko. To se zapsalo do povědomí milovníků cestování především svými krásnými plážemi a bohatým nočním životem. Střední část Portugalska potěší milovníky historie, zatímco sever stále ještě udržuje v malých zapadlých vesničkách při životě staré lidové tradice.

Každým rokem navštíví Portugalsko, rozkládající se na východním pobřeží Atlantiku, asi 30.000 Čechů. Většina z nich sem cestuje individuální dopravou. Avšak bezmála třetina z nich využívá služeb cestovních kanceláří. K nejnavštěvovanějším místům Portugalska patří samozřejmě ostrov Madeira a také populární Azorské ostrovy. Ty jsou situovány uprostřed Atlantiku na půli cesty mezi Evropou a americkým kontinentem. Asi 30% turistů volí jako cíl své cesty pevninské Portugalsko a míří do letovisek na západě Pyrenejského poloostrova.

Portugalsko je pohodlně dostupné leteckou dopravou. Proto nemalá část z jeho návštěvníků využívá právě tento způsob transportu. Z Prahy trvá let do Portugalska necelé tři hodiny.

Algarve

K turisticky nejnavštěvovanějším regionům v Portugalsku patří Algarve. Jde o nejjižnější region Portugalska a turisty láká na tři stěžejní pilíře turistiky. Teplé a slunečné podnebí dokonalé doplňuje zdejší krásné písečné pláže. Třetím magnetem Algarve jsou pak zdejší prvotřídní golfová hřiště.

Pokud se rozhodnete Portugalsko navštívit a strávit svou dovolenou právě v Algarve, byla by určitě škoda soustředit se pouze na zdejší, byť pohádkové, pláže. I vnitrozemí Algarve má svým návštěvníkům co nabídnout. Přitažlivá historická centra měst doplňují nejrůznější kulturní akce jakými jsou koncerty či výstavy. Blízké hory ve vnitrozemí pak lákají ke kratším či delším pěším výletům. Algarve zkrátka nabízí každému něco.

Spousta příležitostí ke koupání

Pokud jste se rozhodli navštívit pevninské Portugalsko a vaše volba padla na Algarve, pak jsou ke koupání nejlepší pláže k nalezení v jižní části tohoto regionu. Geograficky jde o pobřeží zhruba od mysu Cabo de Sao Vicente až po řeku Guadiana, tvořící hranici se Španělskem.

K nejpopulárnějším plážím tady patří Praia Verde, jež je k nalezení asi 5 kilometrů východně od hranice se Španělskem. Další vyhledávané pláže Algarve jsou pak kupříkladu Praia da Rocha či Cale. Praia da Rocha je jednou z vůbec nejkrásnějších portugalských pláží s jemným pískem a impozantními skalními útvary. Pláž Cale, rozkládající se západně od Albufeiry, je zase vhodná k serfování. Plaia do Falesla, situovaná taktéž u Albufeiry, má pozvolný vstup do moře a je tak vhodná ke koupání neplavců a rodin s dětmi. Praia Boca do Rio, ležící asi 15 kilometrů západně od města Lagos, se proslavila nedalekými římskými zříceninami. V západní části Algarve je pak milovníky surfingu vyhledávaná též pláž Praia do Castelejo.

Albufeira

Jedno z nejnavštěvovanějších letovisek na pobřeží Algarve, malebná Albufeira, bylo původně jen malou a hospodářsky nevýznamnou rybářskou vesnicí. To se ale v minulém století změnilo. V současnosti platí Albufeira za atraktivní turistickou destinaci. Pozitivní je, že navzdory intenzivnímu turistickému ruchu si Albufeira dodnes zachovává svou původní atmosféru a charakter. Bílé domky místních obyvatel jsou roztroušeny po svahu nad místními plážemi a pískovcovými útesy.

Centrum střediska tvoří pláž Dos Pescadores. Každé ráno právě jsem připlouvají rybáři s čerstvými úlovky. Ty můžete obdivovat a případně také později koupit na místním vyhlášeném rybím trhu. Ze pláže vedou směrem do centra klikaté uličky se spoustou obchodů, kaváren, restaurací, barů a diskoték. Většina z nich ústí na náměstí s fontánou, jež je centrem místního života. A to jak ve dne, tak i v noci.

Lisabon

Hlavní město Portugalska musí zákonitě chytit za srdce každého turistu. Navštivte malebné čtvrti v historickém jádru města, jež jsou charakteristické sítí úzkých a křivolakých uliček. Ty jsou lemovány skutečnými klenoty portugalské architektury. K návštěvě zvou muzea, galerie a pochopitelně i tradiční obchody.

Večer ožívají lisabonské hospody a kluby tradiční hudbou fado. Pokud chcete poznat i další části Lisabonu, velmi často je turistům doporučována návštěva Belemu. V něm se nachází kupříkladu zajímavý klášter sv. Jeronýma.

Nedaleko lisabonského přístavu je situován rozlehlý park s názvem Park národů. Ten zde byl postaven u příležitosti mezinárodní výstavy Expo 98, která se konala právě v Portugalsku. Jeho současnou nejznámější atrakcí je velké akvárium, v němž žije na 25.000 druhů mořských živočichů a rostlin.

Porto a řeka Douro

v severozápadní části Portugalska se nalézá přístav Porto, druhé největší město země. Většina turistů ho určitě bude znát podle stejnojmenného vína, které se v jeho okolí produkuje. Historické centrum města je bohaté na historické budovy, postavené v barokním slohu. Kosmopolitní město nabízí svým návštěvníkům spoustu kaváren a dalších zábavních podniku, kde mohu strávit příjemný čas.

Městem Porto také protéká řeka Douro. Ta pramení až na území Španělska a je důležitou dopravní tepnou. Povodí řeky Douro taktéž stojí za bližší prozkoumání. Právě ve zdejších postranních údolích je pěstována vinná réva, ze které je následně lisováno světoznámé portské víno.

Coimbra

Třetím největším městem Portugalska je Coimbra. Leží asi 50 kilometrů ve vnitrozemí Portugalska a proslavila se zdejší univerzitou. Univerzita Coimbra je nejstarší a nejprestižnější portugalskou univerzitou.

Alentejo

I když pro mnoho turistů je synonymem pro Portugalsko zdejší pobřeží, co nabídnout má i portugalské vnitrozemí. Region Alentejo v jižní části Portugalska jakoby přenese své návštěvníky v čase. Malé vesničky, roztroušené po krajině, zprostředkovávají představu, jak asi vypadalo Portugalsko v minulosti. Středověké hrady, olivovníky, duby, jedineční obyvatelé a dávné tradice. To vše nabízí návštěva této malebné části Portugalska. Pokud budete trávit dovolenou v Algarve, určitě zvažte alespoň krátký výlet do tohoto jedinečného koutu Portugalska.

Alcobaca

Na půli cesty mezi Lisabonem a Coimbrou leží městečko s názvem Alcobaca. Toto jedinečné místo s bohatou historií se může pyšnit významnými památkami, zapsanými na Seznamu světového dědictví UNESCO. K dominantám patří cisterciánské opatství z 12. století. Jeho srdcem je klášter Mosteiro de Santa Maria de Alcobaca.

Další zajímavá místa

Na útesu Cabo da Roca, ležícím jen pár kilometrů západně od Lisabonu, dostanete certifikát, který potvrzuje, že stojíte na nejzápadnějším cípu nejen Portugalska, ale celého evropského kontinentu.

Asi 40 kilometrů východně od městečka Alcobaca se nachází Fatima. Zdejší bazilika se světoznámou sochou Panny Marie patří k nejznámějším poutním místům nejen v Portugalsku, ale dokonce na celém světě. Každého 13. dne v měsíci se zde koná tradiční pouť.