Alanya

Na Turecké riviéře

Populární prázdninové letovisko Alanya leží v jihovýchodní části Turecka. Nachází se v turisticky atraktivní oblasti na pobřeží Středozemního moře s názvem Turecká riviéra. Břehy Turecké riviéry jsou omývány příjemně prohřátými vodami Středozemního moře. A právě kvůli průzračně čistému moři a dlouhým plážím s bílým pískem směřuje do této části Turecka na dovolenou takřka 80% všech přijíždějících turistů. Kdo se rozhodne strávit svou dovolenou v Alanyi, měl by během svého pobytu blíže poznat nejen její pláže, které jsou jako stvořené k lenošení a odpočinku, ale i jiné zajímavosti. K nim určitě patří mnohé přírodní krásy v bližším i vzdálenějším okolí a v neposlední řadě i kulturní a historické bohatství.

Je na co se těšit

Koupání, moře, pláže a spousta slunce jsou bezpochyby největšími devizami, které může nejen Alanya, ale celá Turecká riviéra svým návštěvníkům nabídou. Ale její okolí je bohaté i na nejrůznější historické památky. Ty pocházejí jak ze starověku, tak i středověku. Samotné město Alanya bylo založeno již ve 3. století před naším letopočtem. V dřívějších dobách sem lidé ovšem nejezdili odpočívat k moři, ale město plnilo především funkci obranné pevnosti.

Mezi horami a mořem

Alanya je přirozeně ohraničena ze severu i z jihu. Ze severu tvoří její okraj zvedající se vrcholky pohoří Taurus. Jižní okraj města je pak tvořen asi největším klenotem tohoto tureckého regionu Středozemním mořem. Archeologické výzkumy a vykopávky potvrdily, že oblast v okolí současné Alanye byla osídlena již v průběhu paleolitu. Své současné jméno však Alanya získala až teprve v novověku, konkrétně v roce 1953.

Moderní letovisko

V současnosti už turisté a další návštěvníci v Alanyi jen těžko věří, že ještě do poloviny 20. století byla Alanya jen neznámým městem, jedním z mnoha. Obyvatelstvo se tu živilo především zemědělstvím a díky blízkosti moře i rybolovem. V současné době však už má Alanya více než 100.000 stálých obyvatel. Počet obyvatel řadí Alanyi k vůbec největším městům na pobřeží Středozemního moře. Dobrou zprávou pro turisty je, že město svým návštěvníkům nabízí vše, co může moderní člověk od dovolené u moře v Turecku chtít a tak nějak očekává. Turisté si tu mohou od rána do večera užívat krásných písečných pláží a čistého moře. Na takřka bezmračné obloze přitom pálí horké středomořské slunce. Aktivní jedinci, toužící o dovolené po zábavě, mají rozmanité možnosti sportování i dalšího společenského vyžití. Zájemci o historii pak mohou na vlastní oči poznávat tento okouzlující kout Turecka a objevovat množství zajímavých historických památek.

Počasí

Počasí je v Alanyi a vlastně na celé Turecké riviéře, typicky středomořské. V letních měsících jsou dny horké a takřka bez deště. Letní teploty vzduchu tu kolísají kolem 30 stupňů Celsia. V zimě tady zase naopak často vydatně prší. Na vrcholcích nedalekého pohoří Taurus se i za horkého letního počasí drží sněhová pokrývka. Sněhobíle špičky hor na pozadí tyrkysově modrého moře jen dotvářejí dokonalou atmosféru této oblasti.

Historie

Dovolená v oblasti Alanye či jejím blízkém okolí se bude určitě líbit všem jedincům, kteří se zajímají o historii a kulturu. Již z dálky viditelnou dominantu města Alanya tvoří mohutná pevnost ze středověku. Ta byla na vrcholku malého poloostrova přímo nad zdejším přístvem vybudována již během 13. století. Takřka celé historické centrum chráněno mohutnými, více než 6 kilometrů dlouhými, hradbami. V blízkosti alanyijské pevnosti je k nalezení i známá Červená věž. Její stavba byla dokončena již v roce 1226. V současnosti je jakýmsi symbolem města. A tak se není co divit, že fotografie či jiné zobrazení Červené věže si našlo cestu snad na každou pohlednici a turistický propagační materiál z Alanye. Dnes slouží prostory uvnitř Červené věže coby místo expozice zdejšího etnografického muzea. Kdo by si chtěl pořídit fotografie z míst, odkud je vidět celá Alanya jako na dlani, právě hradby nad městem jsou správnou volbou. Kdo se chystá na prohlídku alanyijského hradu, měl by určitě pamatovat na to, že prohlídka bude trvat skoro celý den! Čas strávený za zdmi v pevnosti Alanya však určitě stojí za to.

Ubytování

Turisté v Alanyi určitě během její prohlídky narazí na některou z řady mešit, roztroušených takřka všude po městě. Kdo se vydá na procházku skrze staré město, určitě by neměl ze své prohlídky vynechat staré doky na východním pobřeží poloostrova nedaleko současného přístavu. Pobřeží moderní části města Alanya, a to jak na východ, tak na západ od centra, je lemováno nejrůznějšími ubytovacími kapacitami. Ty zahrnují jak moderní hotelové komplexy, tak i cenově výhodné ubytování v apartmánech a dalších ubytovacích zařízeních. Kvalita i cena se mezi jednotlivými hoteliéry pochopitelně liší. Ovšem ubytování, odpovídající požadavkům a standardům konkrétního jedince, si tu bude schopen najít každý. A jelikož má v současnosti Alanya protáhlý tvar, cesta z jednoho jejího konce na druhý trvá dost dlouho. Proto tu návštěvníky po městě často přepravují tzv. dolmuše.

Kleopatřina pláž

Turisté se v Alanyi koupu v příjemně prohřátém moři hned na 2 písečných plážích. Obě jsou charakteristické svým mírným a pouze pozvolným vstupem do vody. Podle jména ale obě pláže není možné rozlišit, jmenují se totiž obě stejně. Fakticky jde totiž o jednu pláž, která je rozdělena již zmíněným poloostrovem. Podle jejich zeměpisné orientace se jim říká Kleopatřina pláž západní a Kleopatřina pláž východní. Celková délka pláže u letoviska Alanya se blíží 3 kilometrům. Pláž nese jméno po nejznámější egyptské královně Kleopatře a již několik let pravidelně získává ocenění Modrou vlajkou EU za svou čistotu. Kleopatra se tu totiž podle dávné legendy vykoupala v moři. A dokonce sem údajně nechala dovézt jemný zlatý písek až z Egypta.

Keykubátova pláž

Dále od města, směrem na východ, se pak táhne jedna z nejdelších pláží nejen v Turecku, ale v celém Středomoří. Někdy bývá nazývána též Keykubátova podle sultána Kayqubada I. Pláž měří více než 22 kilometrů a mořské dno se na ní do vody svažuje jen mírně. Z tohoto důvodu tu bude dovolená rozhodně vyhovovat i horším plavcům. Jako stvořená je pak pro dovolenou mladých rodin s dětmi. Je však třeba dbát i na to, že z Keykubátovy pláže se na některých místech vstupuje do vody přes kamenité plotny. Z tohoto důvodu bývá turistům doporučováno brát si pro takové případy s sebou i koupací boty.

Nákupy

Alanya je živým a pulsujícím prázdninovým střediskem. Centrum města je lemováno hotely a dalšími ubytovacími kapacitami všech cenových úrovní i kategorií. Ulice v Alanyi jsou plné restaurací, kaváren a pochopitelně i různých obchodů a krámků. Nákupy a nakupování patří k oblíbeným aktivitám turistů, kteří do oblasti Alanye přicestují. A podobně jako jinde v arabském světě, i v Turecku je běžné smlouvání o ceně zboží. Někteří turisté je dokonce vnímají jako jakousi společenskou povinností. Ať tak či tak, při nákupech v Alanyi je třeba se na smlouvání připravit. Nejlepší cena se obvykle dá usmlouvat ráno, kdy ještě není na trzích a tržištích tak rušno. A totéž platí ve většině případů i pro kamenné obchody. Výhodně nakoupit se nejen v oblasti Alanya, ale podél celé Turecké riviéry, dají kupříkladu tradiční turecké koberce, výrobky z kůže, šperky či textil.

Doba pro návštěvu Alanye?

Letní dovolená v oblasti Alanye může být velice neotřelá v tom, že vedle koupání v moři a lenošení na pláži si turisté mohou zajet i zalyžovat. Vhodnou dobou k typické letní dovolené v Alanyi je dlouhé období od začátku jara až do konce podzimu. V případě, že by tu náhodou panovalo chladnější počasí, čas na Turecké riviéře je možný využít třeba k procházkám po okolí a poznávání historických památek nebo blízkých přírodních zajímavostí.