Belek

Mezi Side a Antalyí

V oblasti Turecké riviéry, asi na půlce cesty mezi městem Antalya a oblíbeným tureckým letoviskem Side, je k nalezení nevelké prázdninové středisko Belek. Důvody, proč letovisko Belek znají turisté ze všech koutů světa, jsou dva. Tím prvním jsou široké možnosti odpočinku a relaxace, které tu nabízejí dlouhé písečné pláže, táhnoucí se podél průzračně čistých vod Středozemního moře. Pláže v Beleku jsou velice podobné plážím v Side nebo Alanyi. Druhým důvodem jsou zdejší prvotřídní golfová hřiště. Ty svou kvalitou patří skutečně ke špičce na světové úrovni. A to, že jsou situována v příjemném prostředí na pobřeží Středozemního moře je jen pomyslnou třešničkou na dortu.

Moderní letovisko

Belek je moderním a současně poměrně mladým prázdninovým střediskem. Prakticky byl vybudován až teprve během 80. let minulého století. Jeho účel byl od počátku zřejmý. Měl sloužit v první řadě k turistice, odpočinku a rekreaci. Za necelé 4 dekády vyrostlo v oblasti Beleku přes 40 luxusních čtyř- a pětihvězdičkových hotelů. Jedinci, kteří si potrpí na komfort a maximální pohodlí, se bude během své dovolené v letovisku Belek cítit jako v pozemském ráji. K tomu je ještě třeba připočítat i skvělé podmínky pro hráče a milovníky golfu. Díky svému špičkovému vybavení a podmínkám ke hře golfu vyhledává Belek pro svou dovolenou především movitější klientela. Jde nejčastěji o jedince, kteří jsou si za prvotřídní ubytování i služby ochotni připlatit. Letovisko Belek se i v současnosti stále dynamicky rozvíjí. Vysoké investice do hotelů a dalších ubytovacích kapacit včetně nezbytné turistické infrastruktury jsou tady dobře patrné.

Hřiště National

Nejznámějším golfovým hřištěm v oblasti Beleku je National Golf Club. Hřiště National určitě znají všichni, kdo to s golfem myslí opravdu vážně. Kvůli vynikajícím podmínkám pro golf, a to v bezprostředním okolí samotného letoviska, se Belek řadí, a to nejen na turecké poměry, k celkem drahým letoviskům. A zdejším cenám odpovídá i vesměs bohatší klientela, která do Beleku pravidelně jezdí na dovolenou. Možnosti cenově dostupného ubytování jsou tady spíše vzácností než pravidlem. Proto sem cestují hlavně turisté, kteří nemají potíže s tím připlatit si za nadstandardní služby. A taktéž jsou ochotni vydat větší částky za luxusní čtyřhvězdičkové a pětihvězdičkové ubytování.

Koupání a pláže

Belek nabízí golfistům ideální možnosti, jak často po několika hodinách, kterou jedna hra často trvá, strávených na golfovém hřišti, zrelaxovat na dlouhé písečné pláži. Délka těch v Beleku se počítá dokonce na kilometry! A každý se na nich může věnovat své oblíbené dovolenkové činnosti. Ať už jde o lenošení pod slunečníkem, šnorchlování či potápění nebo večerní procházky podél pláže při západu slunce. Pobřeží v okolí městečka Belek je lemováno palmami, kterým se tady dobře daří. K dalším dřevinám, které se v Beleku hojně vyskytují, patří eukalypty a pinie. Vzrostlé stromy tu turistům na dovolené skýtají vítaný stín před silným středomořským sluncem.

Klima

V prázdninovém středisku Belek, stejně jako na celé Turecké riviéře, panuje příjemné středomořské podnebí. Šance, že by někomu dovolená v Beleku propršela, je naprosto minimální. Belek se totiž koupe v záři slunečních paprsků více než 300 dní v roce. Dalším významným důvodem, proč se tolik turistů v současnosti rozhoduje strávit svou dovolenou u moře v Turecku právě v oblasti Beleku, je zdejší působivá příroda. Vysoké pohoří Taurus, které se šplhá k nebi na blízkém horizontu, bělostné písečné pláže, jejichž délka dosahuje několik kilometrů, a samozřejmě i blankytně modré vody Středozemního moře. To vše přímo vybízí ke koupání, nejrůznějším vodním radovánkám, ale třeba i k romantickým procházkám po pláži.

Přírodní bohatství

Ve vzdálenějším okolí od centra Beleku místní pěstují tropické ovoce. Vedle borovic a eukalyptů, tak typických pro centrum města, se tady dobře daří i třeba citrusům. Na periferii města tak mohou turisté v Beleku narazit na olivové a citrusové plantáže. Zajímavostí oblasti Belek jsou i překrásné písečné duny. Takové přírodní útvary by ale člověk spíše očekával na opačné straně Středozemního moře, na africkém kontinentu. Skutečnost, že okolí letoviska Belek je čistou oblastí Turecké riviéry potvrzuje též skutečnost, že zdejší pláže vyhledávají kvůli rozmnožování mořské želvy.

Pláž

V písku pláží prázdninového střediska Belek a jeho okolí se se šuměním rozbíhají vlny průzračně čistého Středozemního moře. Belecká pláž se údajně radí k těm vůbec nejlepším na celém pobřeží Turecka. A to nejen v jeho jižní části, v oblasti Turecké riviéry, ale dokonce i západní Egejské riviéry. Pláž v Beleku opakovaně získala prestižní ocenění Modré vlajky Evropské unie za čistotu a kvalitu. Úctyhodná je už jen její délka. Vždyť měří více než 16 kilometrů! Při takovém prostoru je tudíž celkem pochopitelné, že i uprostřed hlavní turistické sezóny si tady každý z turistů najde své místo na osušku, ručník, nebo dokonce lehátko a slunečník. Pláž v Beleku je dobře turisticky vybavená. Její návštěvníci tu mají k dispozici převlékací kabinky, sprchy se sladkou vodou či toalety. A samozřejmě nechybí ani spousta možností rychlého občerstvení.

Další aktivity

Zájemci o nejrůznější vodní sporty mají na pláži v Beleku skutečně široké možnosti, jak si svou dovolenou v Turecku dokonale užít. K takovým aktivitám patří třeba surfing, jízda na vodních lyžích za motorovým člunem, jachting či stále populárnější potápění s přístrojem. Pláž se v Beleku noří do vyhřátých vod Středozemního moře jen pozvolna a mírně. A tak je ideální k příjemné dovolené celých rodin. V jejím písku si ti nejmenší užijí spoustu zábavy při stavbách hradů, přehrad a dalších výtvorů.

Nakupování

I když je Belek nejvýznamnějším turistickým centrem v této části Turecké riviéry, určitě není jediným letoviskem, kde se jeho návštěvníci cítí jako v bavlnce. Kdo si tady chce užít třeba nakupování, měl by se rozhodně vypravit do nedalekého městečka Kadriye. To leží asi 2 kilometry od pláže ve vnitrozemí. Jeho centrum je plné různých obchůdků a krámků se suvenýry a upomínkovými předměty. Ke krátké návštěvě nebo delšímu posezení zvou i četné restaurace, nabízející svým hostům chutné pokrmy zdejší i mezinárodní kuchyně. A i tady je znát, že se Belek a jeho okolí hodně koncentruje na svou specifickou klientelu. Movitějším klientům, kteří sem obvykle jezdí na dovolenou, se snaží nabídnout kvalitní služby a pestré možnosti jak k aktivnímu, tak i pasivnímu odpočinku.

Výlety po okolí

Pokud by náhodou některého z turistů během jeho dovolené na Turecké riviéře snad omrzelo hraní golfu nebo koupání ve vyhřátém moři, může se vydat na výlet za poznáním tohoto kouzelného koutu Turecka. Do blízkých měst Side nebo Perge trvá cesta jen několik desítek minut. Obě města mají své historické kořeny ještě v dobách starověku a jsou tak bohaté na zachovalé historické památky. K vidění tu jsou třeba ruiny antických chrámů nebo amfiteátrů.

Park Köprülü

Je zřejmé, že ne každý je obdivovatelem dávné architektury. Ti z turistů, kteří před starověkými monumenty a ruinami budov preferují přírodu, a přitom by chtěli v Beleku poznat více než jen bezprostřední okolí svého letoviska, by si určitě měli udělat výlet do nedalekého národního parku Köprülü. Zájemci od adrenalinové zážitky se mohou zúčastnit jízdy na raftovém člunu po divoké řece, protékající parkem. Místní instruktoři se o raftery postarají a bezpečně je provedou skrze všechny záludnosti řeky. Také se tady dá vypůjčit veškeré vybavení, které je k plavbě na raftovém člunu potřeba.